Visning: fredag 3/5, lördag 4/5, söndag 5/5 och måndag 6/5
veckoauktion den 6 maj 2024
Visning: fredag 3/5, lördag 4/5, söndag 5/5 och måndag 6/5
-
6144 Matta
Nain, 6la, silkeinslag, 210x316 cm
Utrop: 40.000 kr
Pris just nu 31.000 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:26
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6007 Ampel
koppar / glaskupa. Diameter: 31 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:22
-
6004 Appliquer
ett par, mässing. Höjd: 22 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02 -
6094 Appliquer
Tre ljuspunkter, mässing. Bredd: 33 cm. Höjd: 20 c..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:07 -
6231 Armbandsur
12 st, i Box, bland annat Omega & timex
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:42
-
5116 Armring
+ broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:57 -
6028 Barstolar
8 st, "norma", Design: Altherr, Molina & Lievore f..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:14 -
3175 Barstolar
ett par, Eero Arnio för Artek, "Rocket". Höjd: 75 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:08
-
6140 Matta
Ziglar Ariana, 202x307 cm
Utrop: 18.000 kr
Pris just nu 13.500 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:07
-
3176 Barstolar
ett par, Eero Arnio för Artek, "Rocket". Höjd: 75 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:08 -
5062 Bellmanstol
omkring 1800, Signerad NAS
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:54 -
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41
-
5189 Bestick
nysilver, ca 50 del
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:53 -
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:49 -
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:10 -
6051 Blyerts
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Replik". Signe..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:56
-
5099 Blyerts
Tillskriven Arvid Fougstedt. Bildmått: 34x24cm, yt..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:39 -
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32 -
6189 Bojaner
3 st, Kina. Höjd: 11 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:29
-
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad, daterad a tergo 1953, Arabisk torghandlare. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm
Utrop: 14.000 kr
Pris just nu 11.500 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:24
-
6202 Bokhylleserie
Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, s..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:59 -
6155 Bord
björk, bemålad skiva. Bredd: 126 cm, djup: 86 cm, ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:04 -
6153 Bord
Ek, 1880-tal. Bredd: 94 cm, djup: 46 cm, höjd: 70 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:43
-
6039 Bordsfotogenla..
omkring 1900. Höjd: 55 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:39 -
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:39 -
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:52
-
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:42 -
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21 -
6018 Brickor
3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:46
-
6221 Burkar
2 st, Arabia & Rörstrand, Paratiisi & Kulinara
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:28 -
5389 Byrå
NK Nordiska Kompaniet. Rödbetsad furu med beslag a..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:44 -
6125 Byrå
NK Verstäder, modell Isabella, 1941, brickmärkt. M..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:45
-
6203 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Brunbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
Utrop: 11.000 kr
Pris just nu 9.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:50
-
6129 Byrå
rokokostil, bemålad. Bredd: 94 cm. Djup: 44 cm, hö..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:40 -
6132 Cafébord
+ 4 stolar, Aluminium. Diameter: 70 cm, höjd: 60 cm
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:41 -
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:10
-
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:07 -
6227 Collier
+ armband + brosch + halsband med hänge, 4 delar, ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:14 -
6091 Dalahäst
modell äldre. Längd: 20 cm. Höjd: 21 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12
-
6229 Damarmbandsur
18k guld, Certina, armband i metall
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:23 -
6232 Damarmbandsur
5 st
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:39 -
5173 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 ..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:06
-
5178 Dosor
ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:22 -
5394 Emmafåtöljer
ett par, 1890-tal
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:15 -
6029 Etagebord
vitmålat. Bredd: 63 cm. Djup: 34 cm, höjd: 80 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:45
-
6002 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
Utrop: 11.000 kr
Pris just nu 9.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 20:30
-
4114 Etsning
Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Ej signerad, sj..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:16 -
2048 Etsning
Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Porträtt av Eri..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:26 -
5313 Etsning
Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrera..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:52
-
6149 Etsning
Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:47 -
5010 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:17 -
5011 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:19
-
5289 Etsning
Triptyk, Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Sign..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:34 -
5342 Etsningar
5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signera..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02 -
5132 Fällbord
1800-tal, mahogny. Bredd: 73 cm, djup: 45 cm, höjd..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:31
-
6220 Fällbord
England. Bredd: 69 cm. Djup: 69 cm, höjd: 69 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41 -
2089 Färgetsning
Johnny Friedlaender (1912-1992), "Deux Arbres", Si..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:52 -
6160 Färglitografi
2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Ytt..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:35
-
6141 Matta
Ziglar Ariana, 158x222 cm
Utrop: 12.000 kr
Pris just nu 9.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 20:42
-
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:19 -
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:36 -
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:04
-
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28 -
6198 Färglitografi
Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, nu..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01 -
5304 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Föräldrar med..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:54
-
6237 Färglitografi
Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerad..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:07 -
6113 Färglitografi
Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numr..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:15 -
5207 Färglitografi
Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Vinter i Waxho..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:44
-
5211 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:51 -
2002 Färglitografi
Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, nu..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:26 -
5360 Färglitografi
Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, nu..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:46
-
6180 Soffa
3-sits, klädd med Bakertyg, Lotus. Längd: 200 cm
Utrop: 10.000 kr
Pris just nu 6.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:44
-
6074 Färglitografi
Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, nu..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32 -
5130 Färglitografi
Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrera..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21 -
2073 Färglitografi
Francois Arnal (1924-2012), komposition. Signerad,..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:40
-
5077 Färglitografi
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Sailors grave"...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:32 -
5078 Färglitografi
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:33 -
5296 Färglitografi
Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Blomsterstilleben,..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:08
-
6194 Färglitografi
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03 -
2083 Färglitografi
Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Signerad, numre..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:43 -
2081 Färglitografi
Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Signerad, numre..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:31
-
6152 Färglitografi
Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Signerad, datera..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:40 -
5384 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:44 -
5382 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:40
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Utrop: 7.000 kr
Pris just nu 5.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 20:32
-
5370 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:12 -
5374 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:19 -
5312 Färglitografi
Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. "Blåsippa o..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21
-
6209 Färglitografi
Ole Hauki (f. 1935), Signerad, numrerad 246/275, "..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:30 -
2036 Färglitografi
Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i ..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:48 -
2043 Färglitografi
Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition...//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:00
-
5302 Färglitografi
Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Fruktkorg, ..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:59 -
5305 Färglitografi
Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Komposition..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:59 -
5303 Färglitografi
Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, f..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:41
-
6071 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad e..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:10 -
6070 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41 -
6072 Färglitografier
8 st. Signerade. Bladets mått: 45x55-60x80, oramad..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:47
-
5333 Matta
Orientalisk, Keshan, 193x290 cm
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 4.000 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:32
-
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:14 -
6045 Fat
silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca
Utrop: 2.800 kr
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:58 -
6044 Fat
silver, Stockholm, 1914, gravering. Diameter: 24,5..//
Utrop: 1.600 kr
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02
-
6171 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03 -
6172 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:21 -
4169 Fåtölj
+ pall, Ekornes, skinn
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:03
-
6249 Fåtölj
Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38 -
6083 Fåtölj
Gustaviansk stil
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:46 -
4328 Fåtölj
Nyrokoko, på trissor
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:42
-
6116 Fåtöljer
2 st, röd velourklädsel. Djup: 75 cm. Höjd: 75 cm,..//
Utrop: 1.800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:07 -
6046 Fåtöljer
Ett par, Gripsholmsmodell
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:44 -
6203 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
Utrop: 11.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:50
-
1034 Skålfat
Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad. Stengods, på järnställning. 58x60 cm. Höjd: 12-63 cm
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:17
-
6002 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
Utrop: 11.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:30 -
6190 Fickur
8 st, bland annat silver, 1800-tal, + nycklar. Dia..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:59 -
6228 Fickur
9 st, omkring 1900, silver med mera, bland annat V..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:18
-
6031 Fiol
med stråke, i väska
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:21 -
6040 Flintlåspistoler
2 st, trä & metall. Längd: 51 cm
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:45 -
6156 Fotogenlampa
+ 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Hö..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:26
-
6112 Frukostset
Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:50 -
6224 Fruktassietter
11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:24 -
6021 Glas
Iittala, 20 delar. Höjd: 12-14 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:44
-
5117 Glasservisdelar
44 delar, Kosta Boda Skruf. Höjd: 9-23 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:58 -
6022 Glasservisdelar
Iittala Ultima Thule, 20 delar. Höjd: 7-12/22 cm
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21 -
6154 Golvlampa
höj- och sänkbar. Höjd: 165-230
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:59
-
2084 Serigrafi
Equipo Cronica, (Spanien 1965-1981). Komposition. Signerad, daterad - 68, numrerad, 9/100. Silkscreen, bildmått: 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 71x53 cm
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:43
-
6057 Golvlampfot
mässing, Cottex, ledad ställbar arm. Höjd: 133 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:03 -
6060 Golvlampor
ett par, Nordal. Höjd: 130 ca
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:40 -
6056 Golvlykta
Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:49 -
5247 Golvur
grönmålat. Höjd: 194 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:13 -
5314 Grafiska blad
8 st, diverse. Signerade, oramade lösa blad
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:52
-
6038 Grafiska blad ..
"Yxlon 84", bland annat Bertil Almlöf, Eva Stockha..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:58 -
2047 Grafiskt blad
Annika Elisabeth von Hausswolff (f. 1967), Sverige..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:33 -
2076 Grafiskt blad
Pablo Picasso (efter), Cercle D art, Paris 1964, F..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02
-
2074 Grafiskt blad
Pablo Picasso (efter). Éditions Cercle D art, Pari..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:45 -
5136 Halsband med h..
Rolf Karlsson, silver, Filminstitutet. Vikt: 40 g
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:57 -
6092 Hänkelskål
Firma Svenskt Tenn, cecelerad dekor, tenn. Bredd: ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:53
-
1018 Skulptur
Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, brons. Signerad. Längd: 11 cm, höjd: 9 cm
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:58
-
6230 Herrarmbandsur
4 st, Rotary, Norton, Certina & Tissot
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:26 -
6199 Hockey-tröja
Modo, Signerad, yttermått inklusive ram: 91x71 cm
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:43 -
5104 Hörnskåp
höjd: 235cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:23
-
4331 Hörnvitrinskåp
Karl Johan, björk. Höjd: 202 cm, nyckel
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:47 -
6003 Jardiniere
Valnöt. Längd: 34 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:53 -
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:04
-
5308 Kaffeservis
3 delar, nysilver, A G Dufva. Höjd: 11-21 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:08 -
6068 Kaffeservis
3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. ..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41 -
6235 Kaffeservis
Goebel, 14 del
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03
-
6236 Kaffeservis
Rosenthal, Maria, ca 45 del
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:18 -
5402 Kaffeservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:26 -
6093 Kandelaber
Fem ljuspunkter, nysilver. Höjd: 46 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:54
-
1004 Oljemålning
Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Uppställning av brännvinsflaskor och tilltugg", Monogramsignerad. Olja på pannå, 62x41 cm, yttermått inklusive ram: 66x56 cm
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 20:18
-
6182 Kandelabrar
Ett par, rokokostil, fyra ljushållar, nysilver. Hö..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:50 -
6186 Kanna
silver, Danmark, 1897. Höjd: 26 cm. Vikt: 480 gr b..//
Utrop: 1.600 kr
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:27 -
6191 Karaff
Så kallad "Fyllegris", glas. Längd: 32 cm. Höjd: 1..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:59
-
6048 Karaffer
+ skål, 3 delar, Studio Åhus, 1970-tal. Höjd: 6-22,5
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:23 -
1036 Karmstol
Rokoko
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:04 -
6082 Karmstolar
1 par + stol, Gustaviansk stil
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:26
-
5122 Karmstolar
barockstil, ett par
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03 -
6110 Karmstolar
Ett par, Barockstil, sits och rygg i rotting
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:48 -
6222 Karmstolar
ett par, Rokokostil
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03
-
6011 Karta
Norden, Järnvägsleder, 72x54 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:36 -
6062 Kelim
Moldavien, 350x193 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:51 -
5182 Klaffbord
1800-tal. Bredd: 54+ 2x46. Djup: 106 cm, höjd: 69 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:43
-
6045 Fat
silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca
Utrop: 2.800 kr
Pris just nu 3.600 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:58
-
6055 Köksbänk
med knivställ, "Butier", flätad korg, hjul. Längd:..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:37 -
6080 Konsolbord
England, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm, höjd:..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:34 -
6168 Konsolbord
längd: 75. Cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:18
-
5041 Konstglas
3 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 8-20 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:45 -
6226 Kråsnål
18k guld. Längd: 6,5 cm, vikt: 1,5g ca
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:13 -
6159 Kryddhylla
Reda. Glasburkar. Bredd: 40 cm. Djup: 20 cm, höjd:..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:22
-
6084 Lampbord
Gustaviansk stil. Diameter: 61 cm, höjd: 73 cm
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:49 -
6205 Lampbord
Metall / glasskiva. Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm, höj..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25 -
6157 Lampett
Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höj..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:10
-
6017 Litografi
Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numr..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32 -
6208 Litografi
kolorerad, efter Carle Vernet, Jaktmotiv. Bildmått..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:42 -
2095 Litografi
Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numr..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:34
-
6170 Stolar
4 st, Svensk Fur, design: Göran Malmvall
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 3.200 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:45
-
6065 Litografier
2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerade e..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:59 -
6010 Litografisk af..
Matisse, Musée Nice, Ej signerad, oramad. Bladets ..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:18 -
6009 Litografisk af..
Picasso, "Cote de azur", oramat löst blad, oramad,..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:19
-
6013 Litografiska t..
4 st, Napoleon, Epinal, eftertryck, 48x63 + karta,..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:32 -
6114 Ljusbricka
metall. Diameter: 20 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05 -
5171 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 50 ca
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:51
-
5287 Ljuskrona
Italien. Höjd: 60 cm
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:23 -
5357 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 75 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:56 -
5112 Ljuslyktor & vas
Orrefors. Höjd: 6-30 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:23
-
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:08 -
6097 Ljusstakar
2 st Orrefors. Höjd: 29-33 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:53 -
6099 Ljusstake
sk. Tuppstake, Hedbys & Käck Smide. Höjd: cm, bred..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:44
-
5337 Matta
Orientalisk, Kelim, Afghan, 200x285 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 3.000 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:44
-
5409 Lockurnor
Ett par, Kina, nutida. Höjd: 36 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:04 -
5237 Malmkrona
1800-tal. Höjd: ca 55 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:49 -
6158 Malmkrona
mässing, Skultuna. Höjd: 45 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:56
-
5250 Masker
3 st, Afrikana. Höjd: 22-30 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:27 -
6225 Mat / kaffeser..
70 delar, ca, KPM
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:13 -
6047 Matbord
England, mahogny, pelarfot, 4 st iläggsskivor. Dia..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:39
-
6181 Matbord
Halvmåne-modell, Djup: 110 cm. Bredd: 11 cm + iläg..//
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:49 -
6201 Matsalsgrupp
5 delar, "Diamant", Bertil Fridhagen (1905-1993), ..//
Utrop: 5.000 kr
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:04 -
5156 Matsalsskåp
Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 125 cm, djup: 47..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:30
-
6087 Matsalsskåp
Gustaviansk stil, NK. Bredd: 118 cm, djup: 60 cm, ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:01 -
5396 Matsalsskåp
sengustaviansk stil. Bredd: 111 cm. Djup: 38 cm. H..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:18 -
5297 Matservis
Rörstrand, Impero, ca 60 del
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12
-
6201 Matsalsgrupp
5 delar, "Diamant", Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, mahogny & teak, en ilägg, diameter: 115, höjd: 73 cm, (ilägg 53 cm)
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.000 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 20:04
-
6234 Matservisdelar
Rosenthal, Maria, ca 45 del
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:37 -
6020 Matservisdelar
Villeroy & Boch, New Wave, 8+ 4 delar. Längd: 18-3..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:48 -
6136 Matta
Afghan, 63x253 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:05
-
4251 Matta
Bochara, Ryssland, 219x271 cm
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:35 -
3162 Matta
Bolia, "Loop", Ull & Bomull, 170x240 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:25 -
6137 Matta
Kelim Afghan, 100x148 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:14
-
6143 Matta
Kelim Afghan, 196x309 cm
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:07 -
6142 Matta
Kelim Afghan, 200x293 cm
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:18 -
6138 Matta
Kelim Arghan, 99x153 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:26
-
6144 Matta
Nain, 6la, silkeinslag, 210x316 cm
Utrop: 40.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:26 -
6016 Matta
orientalisk, 102x184 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:01 -
6187 Matta
Orientalisk, 158x188 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:38
-
6142 Matta
Kelim Afghan, 200x293 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:18
-
6204 Matta
Orientalisk, 162x244 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:15 -
6212 Matta
orientalisk, 61x85 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:02 -
5149 Matta
Orientalisk, Bochara, 130x189 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:40
-
6211 Matta
orientalisk, Bochara, 147x194 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:24 -
6210 Matta
orientalisk, floral dekor, 190x302 cm
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:49 -
5337 Matta
Orientalisk, Kelim, Afghan, 200x285 cm
Utrop: 4.000 kr
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:44
-
5334 Matta
Orientalisk, Kelim, Afghan, 84x298 cm
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:35 -
5333 Matta
Orientalisk, Keshan, 193x290 cm
Utrop: 6.000 kr
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:32 -
6134 Matta
orientalisk, Pakistan, 97x167 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:16
-
6141 Matta
Ziglar Ariana, 158x222 cm
Utrop: 12.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:42 -
6140 Matta
Ziglar Ariana, 202x307 cm
Utrop: 18.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:07 -
6042 Minkjacka
Mink, Nils Bergström, Stockholm, Stl: 36-38 ca
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:46
-
1031 Oljemålning
Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad, daterad 1917, Stilleben. Olja på duk, 80x80 cm, yttermått inklusive ram: 94x94 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:35
-
6041 Minkjacka
Pastellmink, storlek: 36-38 ca
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:26 -
6164 Muggar
12 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:06 -
6077 Nattygsbord
ett par, med stenskiva, Gustaviansk stil. NK, Bred..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:11
-
6130 Nattygsbord
ett par, Rokokostil. Bredd: 50 cm, djup: 34 cm, hö..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:08 -
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12 -
6244 Öl/ vinglas
10 st, Riedel. Höjd: 12,5 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:56
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:16 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:56 -
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:37 -
6120 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:59
-
6143 Matta
Kelim Afghan, 196x309 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 20:07
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:50 -
1037 Oljemålning
Anders Wahlgren. Signerad, daterad 1907, Stockholm..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:48 -
6239 Oljemålning
Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:54
-
6241 Oljemålning
Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:09 -
6240 Oljemålning
Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:34 -
1031 Oljemålning
Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad, daterad..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:35
-
6008 Oljemålning
Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Café de Paris. ..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:51 -
6033 Oljemålning
Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige. Signerad..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:50 -
6032 Oljemålning
Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Torghandel. ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:03
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:36 -
6023 Oljemålning
Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. O..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:18 -
6024 Oljemålning
Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. O..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:32
-
6043 Skål
Wedgwood, Tidigt 1900-tal, Tillskriven Daisy Makeig - Jones, Kinesisk dekor. Diameter: 23,5 cm. Höjd: 10,5 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 2.600 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:21
-
6162 Oljemålning
Eva Kellberg, Monogramsignerad. Olja på duk, 65x51..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57 -
6030 Oljemålning
Fritz Sjöström (1923-1996), Sverige. Monogramsigne..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:22 -
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
Utrop: 14.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:24
-
1032 Oljemålning
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fjordmotiv. Sig..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:35 -
5109 Oljemålning
Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad...//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:47 -
5108 Oljemålning
Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:46
-
6052 Oljemålning
Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Torpet i Lah..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:11 -
6197 Oljemålning
HÃ¥kan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, daterad ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05 -
5066 Oljemålning
Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Signerad, Svanpar..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:08
-
5067 Oljemålning
Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Signerad, tjäder...//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:12 -
3120 Oljemålning
Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, date..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:24 -
5150 Oljemålning
Karyna Budianska (f. 2004, Ukraina). "Fruits". Sti..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:37
-
6068 Kaffeservis
3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Höjd: 10-30 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 2.400 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:41
-
6148 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. ..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:46 -
6175 Oljemålning
Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, datera..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:19 -
6242 Oljemålning
Oidentifierad Konstnär, 1700-tal, Porträtt, osigne..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:55
-
6061 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bogserbåt. Ol..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:53 -
4081 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Marknadsscen. Signerad. Ol..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:08 -
6015 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad ..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:30
-
6118 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Sigenrad UÅ, vid vattendra..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:01 -
6176 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1937, "R..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:22 -
1004 Oljemålning
Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Uppställning av..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:18
-
6167 Oljemålning
Percy Currall Pace. Signerad, Vagn. Olja på pannå,..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:32 -
6049 Oljemålning
Rebecka Lagercrantz (1972), Signerad Becka, Läsand..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:52 -
6248 Oljemålning
Roberim, Tunisien. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55
-
6186 Kanna
silver, Danmark, 1897. Höjd: 26 cm. Vikt: 480 gr brutto
Utrop: 1.600 kr
Pris just nu 2.200 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 20:27
-
1014 Oljemålning
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Vinterland..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:16 -
6216 Oljemålning
Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Vid Åsögatan". S..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05 -
6151 Oljemålningar
2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signer..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:26
-
6217 Oljemålningar
2 st, Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. " Lotsgatan..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:45 -
6166 Oljemålningar
2 st, Valfrid Nelson (1849-1930), Sverige. Signera..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:06 -
6063 Optikerset
etui medföljer
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:34
-
5218 Örhängen
ett par, 18k guld, med pärla. Höjd: 2 cm. Vikt: 2,..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:07 -
6135 Orient bönematta
76x128 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:09 -
6085 Orient bönematta
93x140 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:42
-
6178 Pall
Teak. Längd: 56 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:18 -
6173 Pallar
2 st. Höjd: 43-75 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:34 -
6126 Paraplyställ
mörkbetsat trä. Längd: 70 cm, djup: 27 cm, höjd: 7..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:40
-
1032 Oljemålning
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fjordmotiv. Signerad. Olja på duk, 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 37x43
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:35
-
6124 Parti grafik
+ akvarell, Diverese, oramade lösa blad, Bland ann..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:20 -
6145 Parti smycken
diverse
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:33 -
6146 Parti smycken
diverse
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:59
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:17 -
5056 Plafond
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Gla..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:32
-
6059 Plåtburkar
diverse
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6058 Plåtburkar
diverse, en kartong
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:31 -
6183 Pluntor
+ karaff, 3 delar, 1800-tal, etsad dekor, bland an..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:44
-
6128 Pottskåp
med stenskiva. Bredd: 38 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 59 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:22 -
6103 Prydnadshundar
2 par, England. Höjd: 10-20
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:45 -
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:04
-
6008 Oljemålning
Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Café de Paris. Signerad. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
Utrop: 2.600 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:51
-
6207 Resegarderob
Borsalino, skinn, med axelrem. Längd: 55 cm. Djup:..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6218 Ring
18k guld, vitguld, "Bellatrix", med briljant 0,19c..//
Utrop: 2.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:18 -
6196 Ritningar
4 st, Mlitaria, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:59
-
6111 Rökbord
Funkis, ett hyllplan, toppskiva med intarsia och g..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:31 -
4374 Röllakan
2 st, Gitt Grännsjö-Carlsson (f. 1944), Sverige. M..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:22 -
6214 Rottinggrupp
3 delar, fåtöljer + serveringsvagn på trissor, hyl..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32
-
6177 Rullbord
längd: 77 cm, djup: 47 cm, höjd: 7 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:45 -
5239 Rullklaffsekre..
mahogny, 1800-tal. Bredd: 122 cm, djup: 55 cm, höj..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:56 -
5095 Sabel
Arabisk, dekor med pärlemo, mässing, med balja. Lä..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:54
-
5245 Salongsbord
med klaffar, 1800-tal. Bredd: 97+ 2x30. Djup: 69 c..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:07 -
3227 Salongsgrupp
3 delar, Louis Xvi-stil. Längd: 126 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:45 -
5256 Sameknivar
2 st, Signerade Längd: 23-24 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:58
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja på duk, ej signerad, intygad a tergo, sterbhusstämpel och signatur, yttermått inklusive ram: 71x56
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:55
-
2084 Serigrafi
Equipo Cronica, (Spanien 1965-1981). Komposition. ..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:43 -
2035 Serigrafi
Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. "Guild Hall, Ea..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:01 -
5179 Sideboard
Ek. Längd: 136 cm, djup: 46 cm, höjd: 92 cm
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:40
-
6213 Skål
Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:21 -
6121 Skål
Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höj..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:56 -
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
6043 Skål
Wedgwood, Tidigt 1900-tal, Tillskriven Daisy Makei..//
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21 -
6034 Skål på fot
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Diameter:..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:51 -
5408 Skålar med lock
Ett par, Kina, nutida, diameter: 23, höjd: 23 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02
-
1034 Skålfat
Ã…ke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad. Stengods,..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:17 -
6037 Skålfat
Kina, nutida, med ställ, porslin. Diameter: 38 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:16 -
5331 Skänk
1800-tals replica, (nutida), SELVA Spanien. Bredd:..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:29
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja på duk, ej signerad, intygad a tergo, sterbhusstämpel och signatur, yttermått inklusive ram: 77x58
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 18:56
-
6090 Skåp
Allmoge. Bredd: 107 cm, djup: 45 cm, höjd: 194 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:34 -
6054 Skulptur
Alessandro Moretti (1870-1953), man med pipa, kera..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:44 -
4140 Skulptur
David Wretling (1901-1986), Sverige, lergods, kryp..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:14
-
6139 Skulptur
Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad (otydli..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:15 -
6109 Skulptur
Glas, Clown. Höjd: 21 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:28 -
6096 Skulptur
Glas, Lalique, France. Längd: 11 cm, höjd: 6,5 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:38
-
6036 Skulptur
Herend, Ungern, flicka, porslin. Höjd: 37 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:09 -
6123 Skulptur
Sandblästrat glas. Signerad. Höjd: 7,5 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:54 -
1018 Skulptur
Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, ..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:58
-
6106 Skulpturer
4 st, Dag Stille (1912-1987), Sverige. Glaserad st..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:52 -
6088 Slagbord
Betsad Furu. Bredd: 46+ 2x66, djup: 90 cm, höjd: 7..//
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:11 -
6147 Smycken
2 delar, Kalevala Koru, Finland
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:50
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvarell, daterad 71, "SS Brotten", 56x49 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:01
-
6180 Soffa
3-sits, klädd med Bakertyg, Lotus. Längd: 200 cm
Utrop: 10.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:44 -
6117 Soffa
röd velourklädsel. Längd: 205 cm. Djup: 86 cm. Höj..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:52 -
6215 Soffbord
1970-tal, Trä / metallunderrede, på hjul. Bredd: 7..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:12
-
6127 Soffbord
med klaffar, tre lådor i sarg, Engelsk stil, mahog..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:25 -
6206 Soffbord
metall / glasskiva. Bredd: 150 cm, djup: 90 cm, hö..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:15 -
5057 Soffbord
nutida, diameter: 78, höjd: 45 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:43
-
6131 Soffgrupp
3 delar, Rotting, Soffa+ fåtölj + bord med glasskiva
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:38 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Utrop: 7.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02 -
6184 Spegel
Förgylld, 90x40 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:23
-
1036 Karmstol
Rokoko
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:04
-
5018 Spegellampetter
ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-t..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:56 -
6027 Spelbord
senempire. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 75 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:10 -
6108 Stekfat
Kina, Blåvit. Längd: 33 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21
-
5246 Stol
Afrikana
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:11 -
4170 Stol
Senbarock
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:05 -
4118 Stolar
2 st, Vico Magistretti (1920-2006), Italien. "Silv..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41
-
6026 Stolar
3 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. F..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:24 -
5345 Stolar
4 st, mahogny
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:22 -
6170 Stolar
4 st, Svensk Fur, design: Göran Malmvall
Utrop: 4.000 kr
Aktuellt bud: 3.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:45
-
6169 Stolar
6 st, David Rosén, fast stoppad klädd sits och ryg..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:22 -
6086 Stolar
ett par, Gustaviansk stil
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:14 -
6078 Stolar
ett par, Gustaviansk stil, NK
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:44
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, daterad 72, "Arctic Endeavour Halifax. NS". Akvarell, bildmått: 48x40 cm, yttermått inklusive ram: 76x62 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:06
-
6161 Stolar
ett par, Svanmodell
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6200 Sybord
mahogny, 1800-tal. Diameter: 47 cm, höjd: 77 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:40 -
6079 Taburett
Gustaviansk stil, NK. Längd: 46 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:54
-
5143 Taburett
Karl Johanstil, björk. Längd: 68 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:55 -
6165 Takarmatur
med prismor. Diameter: 45 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:20 -
5356 Takarmatur
med prismor. Diameter: ca 40 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55
-
5352 Takarmatur
Prismor. Höjd: 50 ca
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:47 -
6006 Takarmatur
slipat glas. Höjd: 30 ca
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:35 -
6005 Takarmatur
Smide. Diameter: 75 cm, höjd: 75 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:47
-
6104 Tallrikar
2 st, Kina, Blåvita. Diameter: 22 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:30 -
6105 Tallrikar
2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 20 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:53 -
6075 Tallrikar
Kina. Diameter: 23 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:53
-
6218 Ring
18k guld, vitguld, "Bellatrix", med briljant 0,19ct, Top Wesselton, storlek: 49 cm
Utrop: 2.200 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:18
-
6053 Teglas
Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finla..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02 -
6064 Tillbringare
England, Keramik. Höjd: 25 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:38 -
5167 Toilettebord
+ pall, Uppfällbar spegel. Bredd: 83 cm, djup: 45 ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:43
-
6076 Toilettebord
Gustaviansk stil. NK, Bredd: 100 cm. Djup: 47 cm, ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:42 -
6133 Trädgårdsstolar
4 st, metall
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:15 -
6150 Träsnitt
2 st, Otto Paju (1926-2016), Estland. Signerad, nu..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:23
-
5007 Träsnitt
Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:13 -
5009 Träsnitt
Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:15 -
5008 Träsnitt
Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:14
-
6012 Tryck på duk
André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05 -
6179 Tulpanvas
Kina, dekor i underglasblått, Porslin. Höjd: 26 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:17 -
6050 Tusch
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Känn dig själf..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:43
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". Signerad. Olja på duk, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x78, proveniens medföljande intyg skrivet/signerad av konstnären om att målningen har varit med på utställning i Sundsvall ´69
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:36
-
6219 Uppläggningsfat
med mera. 7 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. ..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:18 -
6100 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:29 -
6101 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:03
-
6247 Vas
glaserad, dekor med fåglar, diameter: 22, höjd: 19 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:32 -
6107 Vas
Kina. Höjd: 25 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:45 -
6067 Vas
Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sve..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05
-
6245 Vaser
+ ljusstake, 3 delar, Bertil Vallien & Ulrica hydm..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:29 -
6246 Vaser
2 st, "Nachtmann", glas. Höjd: 24 cm
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:49 -
6102 Vaser
3 st, Stengods. Höjd: 16-20 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:08
-
6185 Vinglas
6 st, 1800-tal, med etsad dekor, 1 glas, höjd: 11 ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:45 -
6066 Vinglas
6 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:51 -
6081 Vitrinskåp
sengustaviansk stil, mahogny, med stenskiva & gall..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:04
-
6210 Matta
orientalisk, floral dekor, 190x302 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
6 maj kl 19:49
-
6192 Vykort
ca 200 st
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:17